Dünyamızın Reiki’ye İhtiyacı Var

Dünyamızın Reiki’ye İhtiyacı Var

Dünyamızın Reiki'ye İhtiyacı Var---Günümüz dünyasının acil olarak şifa enerjisine ihtiyaca vardır. Çok sayıda insan, zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak hasta, çökmüş, kötümser ve yıkıcı durumdadır. Şifa enerjisine, günlük hayatımızda birbirimizle olan ilişkilerimizde, kendimizle olan ilişkilerimizde, doğa ile olan ilişkilerimizde, siyaset ve ticarette,eğitim ve öğretimde, dünya barışında, evrimsel siyasî adalette ve gelecekteki tüm nesiller için evrenin korunmasında ihtiyacımız var.,

Reiki işte bu tür bir şifa kaynağıdır, bu tür vazgeçilmez bir sevgidir, yüreklerin ve kurumların karanlığında bir ışıktır.

Gün be gün birçok insan ruhsallığın bu gücünü istemekte ve Reiki’nin uzaktan tedavi yöntemiyle iyi düşüncelerini siyasete, dünya barışma, doğanın iyileşmesine ve dünyamızın korunmasına göndermektedir. Pek çok şeyin değiştiğini, çevre bilincinin yaygınlaştığını, askerî blokların yumuşadığını, barışın mümkün olduğunu görmek tüm olumsuzluklara rağmen ümit vericidir. Uygulayıcılar, bu değişimlerin gerçekleşmesi ve yaşamın pozitif yönde sürmesi için, şifa enerjisinin yayılımına yönelik çabalarını sürdürmektedirler.

Kültürlerin bir bütün oluşturmaya başladığı bu dönemde Batı insanı için Doğu’nun düşünme tarzı gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Buna bağlı olarak da tüm kültür tarihlerinin mirası olan, beşerî bilginin içsel çekirdeğini (ezoterizmini) oluşturan deneyim ve bilgelikler yeniden canlandırılmaktadır. Bütün bunlar günümüzün sömürücü ve israfçı “kültürüne” birer cevaptır.

Reiki hem Doğu hem de Batı düşünce tarzı için idealdir. Her iki kültürde de uygulanmakta (örneğin homeopati, masaj vb. ile çalışan şifacılık mesleklerinde), ayrıca bilimsel olarak da araştırılmaktadır.

Bu açıklık, kendini okült gizlilik yerine Reiki’nin bilinen spirituel ve teolojik bilgiler ile bağdaştırılabilir olmasında da göstermektedir. Ayrıca Reiki pratiktir ve kolayca uygulanabilir ve fazla çalışma ile teknik gerektirmeden günlük hayatta başarıyla kullanılabilir.

Adından da anlaşılacağı üzere Reiki’de evrensel enerji ile yaşam enerjisi birleşmiştir. Bu enerji, bütün toplumlarda farklı isimler altında daima bilinmiştir.
Reiki her dünya görüşüne göre değişik düşünülebilir. Evrensel enerji ve yaşam enerjisi ne kadar değişik düşünülüp kullanılabiliyorsa, o da o kadar değişik düşünülüp kullanılabilir. Reiki, her kültürde izine rastlanan evrensel enerjinin Japonca adıdır.

Ayrıca Reiki, kozmik ve yaşamsal bir enerji veya fiziksel, biyolojik, sosyal, mantal ve ruhsal bir nitelik olarak da düşünülebilir. Bu temel üzerinde Reiki ile deneyim kazanmak isteyenler buna uygun sonuçlar alacaktır. Örneğin Reiki ile uygun fiziksel veya biyolojik ve tıbbî deneyler yapıldığında niteliği fiziksel veya biyolojik olan sonuçlar alınacaktır. Reiki ile insanlar arasındaki problemleri çözmeye çalışan kişi bu alanda deneyim ve başarı kaydedecektir. Mantal çalışmayı Reiki ile birleştiren kişi Reiki’siz çalışmalarına nazaran çok daha büyük olanaklar tespit edecektir; evrensel güç kategorileri ile düşünen kişi ise Reiki ile teolojik, ideolojik, antropozofik ve mistik düşünceleri birleştirebilir.

Bütün bu alanlarda Reiki ile deneyimler mevcuttur. Bu yolla örneğin gelişen enerjetik bir tıp, Reiki’nin etkisi ile insanın enerji durumu üzerinde deneyde bulunabilir. Buna göre Reiki’nin bedenin ışınım alanına kanıtlanmış etkisi vardır; etkileri özellikle sağlık durumunu güçlendirici yöndedir.

İletişimsel sorunlarda, daha doğrusu tüm iletişim sürecinde Reiki ile edinilen deneyimler görüşmelerin daha büyük bir sakinlik, soğukkanlılık ve uyum içerisinde geçtiğini göstermektedir.

Reiki’nin mantal yöntemler ile birleştirilmesi mümkün olan en iyi kişilik gelişimi, konsantrasyon yeteneği, yardımcı olarak şuur üstü ve altı ve iyimser hayat şekillendirmesi için güç kaynağı olarak “yedinci duyu” olanaklarını ortaya koymaktadır.
Ve sonuncu Reiki kozmik-spiritüel bağlantılara, kozmik güçlerin oyununa dair bilgiyi tamamlamaktadır, bazı agnostik (bilinemezci) ve sözde ateistleri (tanrıtanımaz) görünmez güçlere ilişkin sorulara, mistik tecrübelere yöneltmektedir.

Reiki, kişisel olarak da düşünülebilir, yani yahudi, hristiyan, müslüman veya başka düşünce şekilleriyle ters düşmemektedir. Evrensel hayat enerjisi, bizim gibi kendisine kulluk eden sayısız ruhsal varlığı, ruhu yaratan ve yaratmakta olan Tanrı’dır. Bu durumda Reiki ruhsal yardımcıdan kendisinin de kaynağı olan Tanrı’ya kadar sonsuz evrendir. Ve biz insanlar Reiki’yi istediğimiz kadar ve istediğimiz yerde kullanma hakkına sahibiz, çünki bununla ışık, sevgi, müteşekkirlik her yere girip karanlığı, sevgisizliği ve nankörlüğü kovacaktır.

Demek ki, kiliseler Reiki’nin gelişmesini desteklemelidir. Çünki böylece japon hristiyan bir rahip olan Dr.Usui’nin de göstermiş olduğu gibi hristiyan spiritüalizminin tüm yönleriyle deneyimlenmesini sağlayan bir yol elde edeceklerdir. Böylece şimdiye kadar hristiyan meditasyon tarihinde göz ardı edilen beden, ruh ve zihnin engellerden kurtularak bütünsel bir şekilde meditasyona katkıda bulunmasının yol ve yöntemleri gösterilecektir. Bu kadarla da kalmamakta: Reiki ile şifa deneyimine sahibiz.

Bu kitap Reiki’nin her şeyden önce pratik olduğunu göstermektedir. En ufak bir rahatsızlığın işaretlerinde ilgili yere el koyarak hastalığı önleyebilirim; sadece hastalıktan korunmakla kalmam, ayrıca sağlığımı da güçlendiririm. Reiki güven dolu bir yaşam duygusunu yaratır ve korur. Bu cesaretsizlik ve üzüntü dönemlerini ve engelleri aşmak gerekmediği anlamına gelmemekte; fakat Reiki şu söze uygun olarak pozitif düşüncelerle gösterdiğiniz çabaya yardımcı olmaktadır: Düşmek zor değildir, fakat bir insanın niteliği tekrar ayağa kalkma çabasıyla kendini gösterir.

Reiki’nin zamana ihtiyacı vardır. Reiki’den ricada bu­lunmak, Reiki’nin akmasını sağlamak ve Reiki’ye teşekkür etmek için kişinin kendisine yönelmesi sabır gerektirmektedir. Bu, stres içinde çalışmayı sürdürmek için yutulan bir hapa benzememektedir. Reiki ile insan sükûnet ve soğukkanlılığa, yeni bir yaşam şekline ulaşmaktadır.

Reiki mekanikleştirilemez. Ben bir güce dikte edemem, ona ancak güvenebilir ve teşekkür edebilirim. Bir hastalığın sürmesi veya ölüm nedeniyle yaşanan hayal kırıklıklarını da engellemek mümkün değildir; ama bu tip durumlarda hastalığın en iyi şekilde seyrettiği ve ölümün bir kurtuluş olduğu kesindir.

Reiki, etkisini başkaları üzerinde de gösteren pozitif bir ruh hâli yaratır. Özgüven sağlar ve zor durumlarda yardım eder.

Brigitte Müller – Horst H. Günther

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s